Jeśli jesteś studentem ostatnich lat studiów filologicznych lub właśnie zaczynasz rozglądać się za pracą jako lektor języka angielskiego, masz do wyboru kilka opcji. Przede wszystkim możesz pracować w szkole językowej stacjonarnej. Z określonym planem, w miarę stałymi grupami i umową od początku roku szkolnego do zakończenia czerwcowych zajęć. I jest to opcja bardzo popularna.

 

Możesz też zastanawiać się nad pracą w szkole językowej, gdzie zajęcia prowadzi się przez Internet.  I o tym chciałabym Ci dziś opowiedzieć nieco więcej. Przed Tobą kilka najważniejszych rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyborem takiej formy pracy.

 

1. Godziny pracy.

O ile w tradycyjnej szkole godziny pracy są raczej od ok. 8:00-9:00 do 14:00-15:00 to ucząc online licz się z tym, że możesz pracować od 8:00 do 15:00, ale zarobisz zdecydowanie mniej niż gdybyś wybrał godziny popołudniowe i wieczorne. Po prostu, najwięcej chętnych jest przed pracą i po pracy klientów. Zdecydowanie jednak godziny od 16:00 do 22:00 są najbardziej popularne.

2. Rodzaj zajęć.

W zajęciach online najczęściej wybiera się zajęcia one-to-one z racji personalizacji i tego, aby jak najlepiej pracować na zajęciach. Choć zdarzają się  lekcje dla dwóch osób, to pierwszy  model jest zdecydowanie najlepszy dla klienta i kursanta. Do tego jeszcze dochodzi kwestia rodzaju zajęć. Możesz uczyć zarówno: konwersacji, General English, Business English i wszystkiego innego, w czym tylko jesteś bardzo dobry i jest na to zapotrzebowanie. Z tym, że  warto od razu przemyśleć dokładnie swoją ofertę i przy wyborze szkoły zgłosić w czym czujesz się dobrze. Nie wierzę, że można z tą samą jakością uczyć dosłownie wszystkiego!

 

online1

 

3. Umiejętności dotyczące Internetu.

Może się wydawać, że jest to oczywiste, jednak ucząc online nie jesteś tylko lektorem, ale także pomocą techniczną. Wiele razy może zdarzyć się, że klient będzie prosił cię o pomoc w odnalezieniu się w danej aplikacji czy na określonej stronie internetowej. Musisz być pewien, że wiesz co z danej chwili zrobić. Jak rozwiązać takie kwestie jak: problemy z ładowaniem aplikacji, przerywanie rozmowy podczas lekcji, minimalna przepustowość łącza pozwalająca na komfortowe zajęcia, obsługa bardziej zaawansowanych opcji programów głosowych, napisy na YouTube czy inne kwestie.

4. Twój sprzęt.

O ile z dostępem do komputera problemu pewnie nie masz - to dobrze by też było uzbroić się w zapasowe urządzenia: tablet (może być już 7 cali, ale zdecydowanie lepiej będzie pomagać 10), telefon z dostępem do Internetu, gdyby nagle okazało się, że komputer się zawiesił lub padł, zapasowe słuchawki do pracy. Jeśli chodzi o te ostatnie to mam jedna zapasową parę oraz jedno do telefonu. Do tego dobrze jest mieć power bank o większej pojemności, szczególnie jeśli korzystasz z oprogramowania na telefonie. Na sam koniec ważna jest też kamera. Jeśli w szkole używa się jej do zajęć do wybierz taką, w której obraz będzie w jakości HD. Można kupić je od około 100zł.

online2

5. Dokumenty.

O ile w stacjonarnej szkole prowadzić trzeba pewnie jakieś notatki w dzienniku zajęć, to online możesz mieć do dyspozycji dokumenty współdzielone online w formularzach z Google albo też osobny system do logowania z panelem lektora, w którym uzupełniasz grafik lekcji i prowadzisz swoje rozliczenia ze szkołą. A może pewne dokumenty należy drukować i wysłać co miesiąc do biura szkoły?

6. Kontakt z przełożonym.

W szkole stacjonarnej możesz podejść do swojego szer czy dyrektora i od razu przedyskutować z  nim ważne kwestie. Ucząc online z jednej strony masz do tego ograniczony dostęp, (bo możesz to zrobić mailowo lub telefonicznie), ale z drugiej strony nie odbijesz się od drzwi szefa, gdy będzie czymś zajęty. Warto znać zasady takiego kontaktu. Czy trzeba się spotykać w realu, czy można współpracować zupełnie zdalnie?

7. Zarobki.

To pewnie jedna kwestia, która jest bardzo interesująca. Ile można zarobić?  Warto zapytać o te kwestie od razu, aby uniknąć rozczarowania stawką za zajęcia. Kiedyś widziałam ogłoszenia, z której treści wynikało, że zajęcia godzinne były prowadzone online za mniej niż 30zł. A to oczywiście kwota, którą płaci klient - lektor dostaje z tego określony procent. Warto wiedzieć,  jaki to procent, pytać o możliwości awansu, premii i innych bonusów, które są możliwe.

 

To tylko kilka ważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę jeśli chciałbyś uczyć online. Najważniejsze jest to jak się z czym czujesz i czy faktycznie brak kontaktu fizycznego z ludźmi jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, czy jesteś na tyle zaradny, żeby zachęcać klientów za dalszych zajęć z Tobą i do reklamowania szkoły, w której możesz uczyć?