logo

Dzieci z natury lubią snuć opowieści i różne krótkie historyjki na bardzo wiele tematów.  Dobrze jest to wykorzystać nie tylko jeżeli mówimy o baśniach i bajkach polskich, ale także o krótkich historyjkach w języku obcym.  Dzisiejszy tekst jest przeznaczony szczególnie dla nauczycieli dzieci młodszych oraz rodziców, którzy szukają ciekawych materiałów z angielskiego dla swoich pociech.  


Jeśli chodzi o książeczki dla dzieci to czasem ceny ciekawych materiałów bajkowych nie należą do najtańszych, szczególnie jeżeli kupujemy książeczki zagraniczne. Istnieją jednak pewne alternatywy. O tanich pomocach do nauki angielskiego dla dzieci pisałam już tutaj.  Dziś jednak coś dla dzieci. Coś, co zdecydowanie polecam rodzicom, opiekunom i nauczycielom dzieci młodszych. To książeczki wydawnictwa Skrzat.

Dlaczego te książeczki?

Seria o której powiem nazywa się „moje pierwsze angielskie czytanki”.  Do wyborów jest kilka tytułów. Każdy z nich zawiera krótką historyjkę w języku angielskim i polskim tłumaczeniem oraz płytą do słuchania.
Narratorem jest Pan Czajniczek, który jest angielskim imbrykiem uwielbiającym opowiadania gdy po południu przychodzi godzina piąta i jest czas na podwieczorek. Wtedy opowiada swoją historię w języku angielskim.
Warto zaznaczyć, że autorem jest Danuta Zawadzka. Narratorzy to Kevin Aiston oraz Małgorzata Bielska. Książeczki które mam ze sobą zostały wydane w Krakowie w 2011 roku.

TeaTimesStories2


Co jest w serii?

Seria składa się z czterech opowieści:
Benjamin The  bear  bakes a  Cake,
George  the Kittten  goes on holiday,
Cathy  the Mouse is sad at night,
Milly the Monkey likes bananas.

Każda z książeczek zawiera 26 stron z okładką.  Na wewnętrznej części została zamieszczona płyta w kilku wersjach do słuchania. Dostępna jest  opcja słuchania po angielsku, słuchania po angielsku z polskim tłumaczeniem. Do dyspozycji jest też zadanie do tekstu dotyczące tego, co wydarzyło się w powieści.

Plusy książeczek

Opowiadane historyjki nagrane są w bardzo dobrej jakości dźwięku.  Lektor, zarówno Polski jak i angielski, wymawia wszystkie wyrazy wyraźnie, w odpowiednim tempie a przede wszystkim z odpowiednią intonacją dla dzieci. Na początku każdej książeczki poznajemy nowych przyjaciół oraz patrzymy na obrazkowy słownik z najważniejszymi wyrazami.

Jak dla mnie opowieść te mają same plusy:

  • Ciekawa szata graficzna idealna dla dzieci.
  • Odpowiednia czcionka dla dzieci do czytania. Mam na myśli oczywiście dzieci które, potrafią czytać.
  • Płyta CD którą można słuchać nie tylko z książeczką. Dzieci z pewnością będą z niej bardzo zadowolone.
  • Na samym końcu znajduje się krótkie zadanie sprawdzające to, co wydarzyło się w opowieści. Jest to zadanie w formie napisanego zdania a dziecko ma powiedzieć czy to jest prawdziwe. czy fałszywe zdanie.
  • Można je kupić już w okolicy  6 -10 zł - a czasem nawet i taniej, jeżeli zobaczy się odpowiednie promocje.


TeaTimeStories3


Gdybym uczyła takie grupy wiekowe to z pewnością wykorzystałabym do tego historyjkę na swoich zajęciach.  Dzieci mogły by nie tylko słuchać, ale także odgrywać scenki, pokazywać pewne elementy, wprowadzać pantomimę albo  odgrywać inne scenki na podstawie historyjki.


Starsze dzieci w klasie trzeciej spokojnie mogą czytać same tekst, podążać za nim i wspierać się nagraniem z płyty.

Jest tylko jeden minus: za mało dostępnych wersji opowiadań!

Więcej informacji ze strony Autorki tutaj.

Jeśli macie jakieś swoje ciekawe historyjki z piosenkami dla dzieci którymi chcecie się podzielić  dajcie znać o tym w komentarzu poniżej Jestem bardzo ciekawa jakie jeszcze historie mogą być wzięte pod uwagę? Z drugiej strony ciekawa jestem czy mam tę pozycję w swojej dosyć dużej biblioteczce?