Jeśli zaczynasz swoją przygodę związaną z językiem angielskim i chcesz znaleźć różne inspiracje samemu albo chodzisz na zajęcia do szkoły językowej, ale szukasz też materiałów do samodzielnej pracy w domu to spodoba Ci się mój dzisiejszy wpis.  Zaprezentuję ci trzy ciekawe miejsca, które możesz odwiedzić żeby twoja podróż związana z językiem angielskim była o wiele ciekawsza.  Jest to wpis dedykowany szczególnie dla osób które są na początkowym etapie nauki. Dla osób średnio zaawansowanych może być to ciekawe przypomnienie i powtórka poznanego materiału.

 

speaklanguages

Speak Languages

Jeśli lubisz materiały do posłuchania kliknięcia i z tłumaczeniami do tego na różne tematy językowe to strona Speak Languages będzie dla Ciebie idealna. Do wyboru masz kilka języków. Dlatego, że Szuflada Językowa zajmuje się angielskim opowiem opowiem Ci właśnie o tej części angielskiej. Na stronie masz trzy ciekawe opcje. Po pierwsze: możesz wybrać zakładkę z frazami, które ułożone są ciekawe wyrazy związane z różnymi aspektami życia (na przykład: zdrowie, podróż, restauracja, rezerwowanie biletów, na lotnisku). Wszystko to, co jest Ci potrzebne przy wyjeździe za granicę i przy takiej podstawowej chęci poznania języka angielskiego.  Do tego każda fraza, która jest podświetlana na niebiesko daje możliwość wysłuchania.  To bardzo ciekawa opcja bo wtedy wystarczy posłuchać i powtórzyć na głos.  Stanowczo nie polecam powtarzania danego wyrazu w głowie. Jestem wtedy pewna, że po jakimś czasie może Ci się wydawać, że słowo znasz dobrze, ale nie będziesz potrafiła wymówić go poprawnie.  Powtarzaniu w głowie mówię stanowcze nie!

Vocabulary
Kolejną opcją, która jest na stronie to zakładka vocabulary ze słownictwem podzielonym na odpowiednie kategorie.  Tak jak w poprzedniej możesz klikać niebieskie wyrazy, słuchać wymowy, powtarzać, zapamiętywać.  Czasem do odpowiednich wyrazów podane są też dalsze przykłady.

Osoba do rozmowy
Ostatnią opcją na stronie to znalezienie language partner.  Pisałam o tym nieco niedawno tutaj  z podaniem kilku przykładów, wtedy jednak nie odpisałam tego miejsca.  Na stronie Speak Languages wyszukiwanie potencjalnych osób chętnych do rozmów w danym języku jest bardzo proste.  Z menu po prawej stronie określasz jakim językiem mówisz,  jaki chcesz szkolić,  jaka ma być płeć potencjalnej osoby do rozmowy i jej przedział wiekowy.  Po utworzeniu konta w serwisie możesz pisać do danej osoby wiadomości i oczekiwać na  odpowiedzi.  Sama jestem bardzo ciekawy jak to działa.  Jeśli miałaś kiedyś wcześniej do czynienia z takim modelem rozmów daj znać.  Bardzo interesuje mnie taka forma komunikacji.

Co ciekawe na tej stronie na samym dole przy stopce jest możliwość zmiany języka na wiele z wybranych.  Jeżeli okazałoby się, że widzisz frazy tylko po angielsku bez żadnego tłumaczenia   zmień po prostu język na polski i zatwierdź zmiany.  Strona automatycznie powinna przeskoczyć na język angielski/ lub na polski w zależności od wyborów.

Dla mnie strona Speak Languages jest świetną opcją do osób, które zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim, szukają motywacji i tego jak pewne słowa czy frazy wypowiadać.  Oczywiście, można pewne elementy sobie wydrukować i tak nie ma tutaj eksportu do pliku pdf.  

angprofi

Angprofi.pl

Drugim ciekawym miejscem w sieci o którym chciałbym Ci opowiedzieć to  strona ang profi. Jest to strona z bezpłatnym kursem angielskiego online od podstaw.  Zawiera 45 kolejno ułożonych lekcji tematycznych i do tego kilka lekcji dodatkowych.  Zaletą tego kursu jest to, że jest bezpłatny i nie trzeba się logować aby móc z niego korzystać.  Możesz zacząć od dowolnie wybranej lekcji i realizować ją w swoim tempie. Wszystkie elementy na stronie są w języku polskim. Tak więc łatwo je zrozumieć i nawigować na stronie.  Do tego są też pewne elementy które możesz wysłuchać, powtórzyć.  Są  oznaczone w tekście charakterystycznym niebieskim przyciskiem Play.  Do podanych lekcji są przygotowane ćwiczenia, które możesz sprawdzić z kluczem odpowiedzi.

Plusem strony jest to że nawigacja  jest bardzo czytelna. Cały spis lekcji znajduje się na stronie. Nie masz problemu z odnajdywaniem tego czego akurat potrzebujesz. Instrukcje są w języku polskim

W zakładce gry i zabawy możesz znaleźć kilka ciekawych rodzajów gier sprawdzających słownictwo w przyjemny sposób.  Możesz zagrać w klasycznego wisielca albo w memory.

Z drugiej strony ćwiczenia, które wpisujesz nie są zapisywane i nie są interaktywne.To znaczy, że nie możesz ich wpisać fizycznie na klawiaturze.  Możesz je zapisać na kartce papieru i potem sprawdzić z kluczem odpowiedzi. Nie możesz też eksportować zawartości do pliku pdf.

Biorąc pod uwagę to wszystko co oferuje serwis zupełnie bezpłatnie uważam, że jest to naprawdę ciekawe miejsce warte odwiedzenia. Zarówno dla osób początkujących, które mogą zacząć od razu od lekcji pierwszej  jak i dla osób nieco bardziej zaawansowanych, ponieważ tematy tam zaproponowane mają w sobie na przykład: false friends,  tryby warunkowe czy czasowniki frazowe.

 

angpl

Ang.pl

Trzecia strona to ang.pl. Od samego początku możesz zobaczyć ciekawie zaprojektowane strony w formie kafelków, które służą do wyboru interesującego Cię tematu. W menu głównym możesz wybrać interesującą kategorię: gramatyka,  słownictwo,  ćwiczenia.  Opcjonalnie możesz też skorzystać z forum.

Na stronie możesz utworzyć swoje konto logując się - wtedy wyniki Twojej nauki zostaną zapisane w historii.  Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać z serwisu bez logowania się.  

Zacznijmy od kategorii gramatyka.  Pisałam już kiedyś wcześniej o tym jak uczyć się gramatyki języka angielskiego i co o tym myślę.  Ten serwis przedstawia gramatykę w sposób klasyczny, ale nie nudny.  Do każdego punktu gramatycznego jest wyjaśnienie w języku polskim. Do tego  przykłady w języku angielskim i tłumaczenia.  Co ciekawe, możesz także posłuchać zdań czy przykładów jeżeli jest koło nich opcja Play.  Pod każdą częścią są ćwiczenia do wpisania i samodzielnego sprawdzenia.  Chętni, którzy chcieliby podzielić się swoimi komentarzami mogą to zrobić pod każdym wpisem.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiednich ikonek oznaczających dany poziom nauki innym kolorem.  Dla osób, które są wzrokowcami bardzo ułatwia to sprawdzenie czy dany materiał będzie dla nich idealny.  Osobne kolory są dla każdego poziomu językowego. To świetny pomysł na szybkie zdecydowanie czy ćwiczenie nadaje się do Ciebie czy też nie.

Kolejną sekcją jest słownictwo.  Najciekawszą opcją jest to, że możesz grać w gry słowne na zasadzie podobnych do fiszek, ale w nieco inny sposób.  Możesz grać z opcji wyszukiwania angielskiego, polskiego lub polsko-angielskiego.

Każdy rodzaj słownictwa został podzielony na odpowiednie poziomy: od poziomu A1.  Jest to idealne kompendium wiedzy słów podstawowych i potem rozszerzających do każdego z poziomów angielskiego.  Obrazki, które są użyte do wizualizowania wyrazów są świetnej jakości i łatwo zapadają w pamięć.  Gdybym tylko wcześniej wiedziała o tej stronie uniknęłabym rysowania tych wszystkich słówek, których chciałam się nauczyć w inny sposób.  A jeśli jeszcze nie wiesz jakim typem uczącego się jesteś i czy opcja związana z wizualizacjami i obrazkami jest dla Ciebie może sprawdzić tutaj przy teście o stylach uczenia się.

Jedna z ostatnich zakładek to ćwiczenia gdzie możesz alfabetycznie poszukać interesujących Cię zagadnienień i  po prostu trenować, trenować, trenować.  Wszystko, oczywiście, z możliwością wpisania i samodzielnego sprawdzenia. Potem podane są prawidłowe odpowiedzi i Twój wynik procentowy.  Możesz wracać do danych ćwiczenia po kilka razy i sprawdzić na ile udało ci się je wykonać poprawnie.  Świetna sprawa!

Trudno jest mi zdecydować, które miejsce jest najciekawsze, ponieważ wzajemnie uzupełniają się.  Dla mnie to co przedstawiłam to bardzo dobra baza do samodzielnej nauki lub do czasowych powtórek.  Nie jest powiedziane, że z tych materiałów mogą korzystać tylko osoby początkujące.  Jeśli masz jeszcze jakieś inne, ciekawe strony godne polecenia daj znać w komentarzu poniżej.  Jestem bardzo ciekawa czy o niej wiem. 

A może inne z nich w przyszłości też zostaną opisane jako osobny post?