Gdybym tylko miała więcej miejsca na materiały do lekcji, gdybym miała więcej możliwości aby coś jeszcze kupić i środków to byłoby to piękne! Rzeczywistość jest taka, że oryginalne materiały do nauki angielskiego są kosztowne i gdyby lektor/nauczyciel miał płacić za nie z własnej kieszeni to zarabiałby o wiele, wiele mniej. Na całe szczęście są jeszcze sposoby na zdobywanie tańszych materiałów do zajęć. I o tym dziś opowiem.

Gdy zaczynałam pracę jako lektor bardzo zaskoczyło mnie, że ceny zestawów nauczycielskich oraz flashcardów, wordcardów i innych dodatków są tak wysokie. I nawet jeśli szkoła posiada taki zestaw to nie zawsze było wystarczająco pozycji dla każdego nauczyciela. I potem jeszcze te obawy czy uczniowie czegoś nie zniszczą, a potem jak się z tego rozliczać.

 

Postanowiłam pokazać kilka ciekawych opcji do tego jak można znaleźc materiały do zajęć z angielskiego.

1. Informacje turystyczne

Zawsze gdy jestem w innym mieście lub na wakacjach odwiedzam IT i pytam o materiały w języku angielskim. Najczęściej są to przewodniki, mapy, pocztówki. Bardzo mnie to cieszy bo są to materiały bezpłatne a idealnie sprawdzą się na zajęciach o kierunkach świata, podróżach, opisywaniu miasta i otoczenia. Czasem warto odwiedzić więcej niż jeden punkt i zobaczyć czy nie oferuje czegoś innego. Zwiedzam miasto, dowiaduję się czegoś o nim i jeszcze na tej podstawie mogę przygotować ciekawe zajęcia. Same plusy!


2. Targi turystyczne

To mój ulubiony moment na zdobywanie darmowych materiałów na zajęcia, które potem w razie potrzeby mogę przekazać komuś innemu. Wystarczy tylko dobrze sprawdzić gdzie takie targi są organizowane i kiedy. A potem można takie targi codziennie odwiedzić i patrzeć co można dostać na danym stanowisku. Te materiały są najlepsze - jeśli się jeszcze powie, że jest się nauczycielem i doda odpowiednią grupę wiekową to można dostać dodatkowe gadżety, które przydadzą się na konkursach dla dzieci. To, ile rzeczy można dostać zależy od zasobów gadżetów i dobrej woli osoby dającej, ale warto to sprawdzić.


Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii: Czy masz tyle czasu? Czy Ci się to opłaci? Czy jesteś na tyle cierpliwy aby wycinać? Czy jesteś gotowy na to, że z czasem Twoje karty mogą się zniszczyć czy znudzić dzieciom? Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania to możesz zabrać się na wycieczkę po stanowiskach na tagrach. Polecam foldery wydrukowane na grubszym papierze i z takimi zdjęciami, że gdy posmaruje się je klejem to nie będą przebijać na kartce papieru.

 

3. Dni językowe w księgarni

Jeśli takie dni otwarte danego wydawnictwa są organizowane w księgarniach to można czasem dostać bezpłatne fragmenty oferowanych produktów. Zależy to od miejsca, ale warto się wybrać czy wcześniej zadzwonić i zapytać jakie są możliwości. Inną kwestią jest to, że można dostać ciekawe rabaty na pozycje i zrobić zapasy w swojej angielskiej biblioteczce.

bezpłatne materiały

 

4. Swap

Jeśli masz wiele materiałów z których nie korzystasz to rozważ wymianę z innymi nauczycielami. Warto wcześniej ustalić zasady takiej wymiany żeby wszytko było jasne. Kto może wymienić i co. To taki trochę powrót to wcześniejszych wymian, które były obecne wiele lat temu, ale warto je wspomnieć. Materiały do wymiany powinny być kompletne i oczywiście w dobrym stanie.   

 

5. Wydawnictwa

Możesz też napisać do danego wydawnictwa czy firmy z prośbą o przesłanie pozycji bezpłatnie w zamian za recenzję czy używanie w klasie podczas zajęć. Wtedy jest duża szansa, że uczniom też się dany materiał się spodoba. Może wtedy będą go chcieli kupić i mieć na własność? Ważne jest żeby nie robić wielkiej reklamy produktu tylko pokazać jak faktycznie można go użyć i dlaczego będzie ciekawy do pracy. Ostatnie czego chcesz to robienie nachalnej reklamy i product placement.

 

6. Bookcrossing

Jeśli znasz tą idee to wiesz, że jest to przekazywanie książek za darmo, aby krążyły między ludźmi. W jednej z bibliotek, którą znam jest taka półeczka i często znaleźć na niej można nie tylko książki, ale i czasopisma, płyty, plakaty – słowem, wszystko co już nie jest przydatne w bibliotece. Na podstawie takich materiałów można spokojnie zrobić bardzo ciekawe zajęcia nie wydajać ani złotówki na materiały.

 

Następnych punktów mam jeszcze kilka, ale te wydają mi się najciekawsze i często z nich sama korzystałam. Mam nadzieję, że się przydały. Jestem bardzo ciekawa jak udaje się Tobie znaleźć podobne materiały? W jakich miejscach szukasz? Co robisz? Co możesz polecić innym?