Co można zrobić jeśli chodzi za Tobą dana melodia? Jeśli  jest jakaś piosenka której fragment masz w głowie, ale nie jesteś jakoś pewień czy spodoba się Twoim uczniom? A co jeśli nie będa wiedzieć co w niej jest i jakie jest ogólne przesłanie całego tekstu?  Jeśli ktoś Cię zapyta to powiesz, że możesz poszukać danego tekstu przez internet i sprawdzisz tłumaczenie.  Ale jak możesz wiedzieć czy dane tłumaczenie jest prawdziwe? Czy wykonują je osoby które faktycznie znają się na języku angielskim?  I po co jest zwykłe tłumaczenie skoro chcielibyśmy pokazać uczniom także szerszy kontekst, a może nawet wykorzystać daną piosenkę na lekcji?  Wtedy jako pomysł przychodzą różne strony internetowe. Jak ta jedna, o której chcę opowiedzieć dzisiaj nieco więcej.

 

Jakiś czas temu pisałam o możliwości uczenia się przez piosenki.  Wtedy był to pomysły związane z Lyrics Training.  Jeśli jeszcze nie Czytaliście tego artykułu zapraszam was tutaj.  Ile razy zdarzyło się Wam śpiewać pod prysznicem?  Albo nucić ulubione melodie w drodze do pracy?  Tak właśnie działają piosenki. W nieświadomy sposób jest się w stanie zapamiętać nie tylko melodię, ale także słowa. To daje bardzo duże możliwości przy nauce angielskiego.

Gdy zaczynam się uczyć języka nie było jeszcze takich możliwości jak teraz.  Nie mogłam nawet myśleć o tym, że teksty piosenek będą przetłumaczone i dostępne w internecie na jedno kliknięcie. Jeśli chciałam coś przetłumaczyć musiałam znaleźć tekst oryginalny z książeczki dołączonej do kasety.  Potem do tego znaleźć papierowy, gruby słownik i starać się jakoś to przetłumaczyć.  Wychodziły z tego czasem bardzo ciekawe tłumaczenia, które były niezrozumiałe dla mnie.

Dziś w dobie Internetu wszystko jest łatwiejsze.  Można w bardzo szybki sposób znaleźć ulubioną piosenkę, tłumaczenie lub nawet całe lekcje w oparciu o dane frazy i słowa.  Jeśli chodzi o jedną z polskich stron, która zajmuje się tego typu działaniem to strona Antyteksty.  Nazwa jest nieco przewrotna, bo chodzi o to że są to teksty inne niż wszystkie. Są to nie tylko same obcojęzyczne teksty z tłumaczeniami, ale także całe lekcje ze słownictwem, frazami, ciekawostkami dotyczącymi nagrań zebrane w ciekawy  sposób, które można wpleść w  lekcje lub wykorzystać na zajęciach angielskiego jako rozgrzewki albo zadanie domowe.

antyteksty2

Na stronie znaleźć można wiele gatunków muzycznych: od muzyki popularnej aż do ciężkiego rockowego brzmienia.  Każdy znajdzie coś dla siebie.  Jeżeli jesteś zainteresowany taką możliwością używania materiałów na swoich zajęciach lub chcesz pokazać uczniom taką możliwość - to jest to ciekawy sposób na pokazanie, że angielski może być ciekawy. A słówek i zwrotów można uczyć się nie tylko za pomocą słownika.

Zaletą Antytekstów jest to, że można uczyć się słówek z kontekstu, przez co lepiej jest je zapamiętać. A jeśli dodamy do tego jeszcze możliwości słuchania i śpiewania danych tekstów to przy odrobinie czasu sukces jest w zasięgu ręki.

Dodatkowo lekcje możesz pobrać  w formacie PDF i lekcja gotowa!

Zachęcam Was do spróbowania. Może w Waszych uczniach tkwi wielka pasja do muzyki i do angielskeigo? Warto wpróbować!

/źródło grafiki strona Antyteskty -SoundUniverse/