Jeśli zadajesz sobie pytanie dlaczego uczysz się, uczysz i uczysz a tak naprawdę nie czujesz, że robisz jakieś postępy to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Pokażę Ci co jest ważne i na jakie pytania dobrze jest sobie odpowiedzieć przy tego typu rozterkach. To tylko kilka elementów, ale z całą pewnością będą  początkiem do dalszych poszukiwań. Czy widzisz swoje efekty w przyszłości? Dziś część druga.

 

Jaka jest twoja motywacja?
Motywacja związana z uczeniem się może być zewnętrzna lub wewnętrzna.  To taki najprostszy podział.  Motywacja zewnętrzna to na przykład szef, który każe Ci się wykazać w danej sytuacji językiem angielskim.  Może być to egzamin językowy lub certyfikat, który trzeba zdać do danego czasu.  Motywacja wewnętrzna zaś jest to coś co sam/sama chcesz zrobić dla siebie,  nikt Ci tego nie karze. Wynika to z Twojej wewnętrznej chęci albo potrzeby.  Motywacja wewnętrzna jest o wiele ważniejsza i dzięki niej możesz uczyć się szybciej i skuteczniej. Do tego w przyjemniejszej atmosferze. Zastanów się tak naprawdę nad rodzajami motywacji: może masz w sobie motywację wewnętrzną i zewnętrzną?  Gdy to ocenisz postaraj się aby tej wewnętrzej było więcej.  

 

Czy widzisz swoje efekty w przyszłości?


Gdy myślisz o nauce to co widzisz? Czy tylko siebie tu i teraz z książką a zeszytem z plikami MP3.  Czy jesteś obecna w “tu i teraz”?  A co będzie w przyszłości?  Czy zastanawiasz się nad tym jak będzie wyglądała Twoja droga angielskiego  za miesiąc, dwa lub trzy?  Co uda Ci się już osiągnąć? Nad czym będzie można pracować dodatkowo?  Jeśli trudno Ci zobaczyć to, co się będzie działo za jakiś czas to wyobraź to sobie. Zamknij po prostu oczy i wyobraź sobie siebie w sytuacji związanej z przyszłością gdzie będziesz mógł/mogła wykazać się językiem angielskim w taki sposób jaki będzie dla Ciebie odpowiedni, optymalny. Możesz pomyśleć sobie na przykład: jak pięknie było by mówić po angielsku w danej sytuacji jak dobrze byś się z tym czuł/a. Nawet przy powtarzaniu  takiego wyobrażenia kilka razy dziennie możesz osiągnąć lepsze rezultaty w nauce - ponieważ wszystko to, co się dzieje znajduje się przede wszystkim w Tobie i w Twojej głowie.

motywacja4a

Jak się uczysz?

Czy zapewnisz sobie odpowiedni spokój i dobre warunki pracy? Czy na tyle na ile możesz w pomieszczeniu do nauki jest spokojnie? Jakim stylem uczenia powinnaś się zając? Jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy wolisz się ruszać przy nauce? Wykorzystaj te atuty i wprowadź elementy, które Cie zmotywują.

 
Kilka porad:

Pozostaje jeszcze element porządku. Pisałam o nim TUTAJ.
Kilka elementów związanych z tym jak się nie uczyć: Tutaj
A może masz ochotę na nieco muzyki w inny sposób: Tutaj Antyteskty, Lyricstraining