Kiedyś, jeszcze za czasów kaset magnetofonowych, doskonalenie umiejętności słuchania w języku obcym było trudniejsze. Zazwyczaj kasetę miał tylko nauczyciel. Nie było mowy o tym, aby miał ja każdy uczeń. Najgorsze było gdy kaseta została wciągnięta do magnetofonu. 

 

W dzisiejszych czasach wszystko jest łatwiejsze. Płyta CD lub multi room jest standardowo dołączany do podręczników dla studentów zaczynając już od małych dzieci. Niektóre wydawnictwa oferują ściągnięcie w plikach mp3 materiałów do słuchania. Wystarczy przetransferować pliki do telefonu. Bardzo proste i dogodne.

 

 

W swojej pracy często korzystam ze studentami z materiałów do słuchania. Mam w  swojej bazie wiele stron internetowych a dziś chciałabym przedstawić jedna z nich. Mowa będzie o stronie Ello.org.  Jest to miejsce za pośrednictwem którego możemy słuchać plików mp3 na różne tematy a do tego wykonywać zadania sprawdzające. Do dyspozycji mamy różne poziomy zaawansowania (7 poziomów) Możemy też wybierać różne akcenty (np australijski, amerykański, irlandzki, szkocki itp.) 

 

Strona oferuje tez różne rodzaje zadań. 

-zadania z plikami video, 

-ze słuchaniem, 

-mixer czyli kilka osób mówi na ten sam temat, 

-gry (gdzie trzeba wybrać odpowiedni obrazek do opisu sytuacji) 

 

 

Do każdej słuchanki mamy do dyspozycji skrypt, wytłumaczone słownictwo, zadania do sprawdzenia zrozumienia (może być to test wybory, wpisywanie słów w luki) Wszystko do samodzielnego sprawdzenia i utrwalania danej części materiału. 

 

 

Polecam tą stronę dla studentów do samodzielnej nauki, dla nauczycieli i lektorów jak ciekawe urozmaicenie na zajęciach. Jak dla mnie strona ma bardzo wiele plusów.

 

Najbardziej podoba mi się ogólne przesłanie strony

 

"Study Tip

 

The more you listen, the faster you improve!"

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Macie może jakieś inne ciekawe strony do podzielenia się? Dajcie znać!