Oczami wyobraźni możesz widzieć siebie w wakacyjnym otoczeniu. Słońce, jezioro lub morze plaża i piasek. Czego chcieć od życia więcej? Taki urlop mógłby trwać i trwać w nieskończoność. Niektórzy trochę się rozleniwiają, inni wręcz przeciwnie - motywują do dalszej, intensywnej pracy. Nieważne do której grupy należysz, z pewnością zainteresuje Cię kilka pomysłów o tym, co można robić aby nie zapomnieć o języku angielskim przez wakacje.

 

Sposób pierwszy.

Zamiast zabierać ze sobą na wakacje nudny podręcznik weź pod uwagę książkę dwujęzyczną.
Z jednej strony jest tekst po angielsku, dalej po polsku z wytłumaczeniem i słówkami. Do tego często można zobaczyć dodatkowe ćwiczenia i materiały. Książki te nie są drogie a w interesujący sposób możesz poćwiczyć język w innym kontekście. Poniżej kilka ciekawych przykładów:

Angielski Kryminał z ćwiczeniami np. wyd. Edgard

 

Sposób drugi

Otaczaj się językiem. Brzmi prosto, ale co tak naprawdę mam na myśli? Proponuję przestawić się na tryb angielski. Możesz na przykład zmienić język w twoim telefonie na angielski, słuchać jeszcze więcej muzyki, oglądać seriale w oryginale. (Tutaj polecam jeden z moich poprzednich wpisów w którym przedstawiałam serial Lucyfer lub Miranda) Jeśli jest to dla Ciebie za trudne to  sugeruję opcje z napisami angielskimi. Wtedy o wiele łatwiej jest zrozumieć dany tekst i żywy język.

 

Sposób trzeci

Stwórz swój notatnik albo dziennik. Zabierz ze sobą na wakacje mały notes i codziennie zapisuj kilka zdań o tym co się działo danego dnia. Możesz też pisać o swoich przyszłych planach, o tym jakie masz zamiary. W pierwszym wariancie będziesz ćwiczyć czas Past Simple, a w kolejnym Future Simple i konstrukcję going to. To właśnie nazywa się połączenie przyjemnych wakacji z nieco mniej przyjemną gramatyką!

wakacje2

 

Sposób czwarty

Znajdź osobę z którą będziesz mógł porozmawiać po angielsku. Nie musi być to native. Wystarczy, że będzie ta osoba będzie pasjonująca się językiem nieco bardziej niż Ty. Jeśli będziecie na tym samym poziomie językowym może to być nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe. Najciekawsze w tej metodzie jest to, że nie musicie nawet rozmawiać ze sobą twarzą w twarz. Wystarczy komunikator Skype i kamera internetowa. W tej konfiguracji możecie rozmawiać niezależnie od miejsca. Pod warunkiem, że macie dostęp do internetu. Łatwo jest wtedy relacjonować dany dzień, opowiadać o planach lub po prostu prowadzić Small Talk- czyli prostą rozmowę na codzienne tematy.

 

Sposób piąty

Szukaj inspiracji w Internecie. Szczególnie, że na wakacje aż roi się od jeszcze ciekawszych materiałów, linków stron, które zostały zaprojektowane aby nie zapomnieć o języku przez wakacje. Zachęcam Cię do regularnego odwiedzania Szuflady Językowej, gdzie przez wakacje również będziesz mógł znaleźć ciekawe inspiracje dotyczące angielskiego. Oprócz tego jestem pewna, że znajdziesz dla siebie inne równie ciekawe strony za pomocą których będziesz mógł szlifować swój angielski.

Kilka przykładów takich materiałów i stron z których możesz skorzystać to na przykład:

 

Sposób szósty

Myśl i mów po angielsku. Jeśli jesteś na wycieczce za granicą to jest idealny czas na to aby ćwiczyć słowa frazy i zdania w naturalnym kontekście. Gdzie jak nie na wakacje będziesz mógł przećwiczyć i sprawdzić się przy kupowaniu biletów, robieniu zakupów, rezerwacji atrakcji turystycznych, pytania o drogę i wielu innych sytuacji? Jeśli przedstawisz się na myślenie po angielsku to o wiele łatwiej będzie Ci mówić i nie będziesz potrzebował tyle czasu na zastanawianie się. Jedną z najgorszych metod jest myślenie o jakimś zdaniu w języku polskim po tym tłumaczenie go na angielski, a na końcu mówienie na głos. Zajmuje to za dużo czasu i jest dosyć stresujące biorąc pod uwagę fakt, że składnia zdania w języku polskim i angielskim jest odmienna. Zaoszczędź sobie stresu. Myśl i mów po angielsku.


Mam nadzieję że te kilka przykładów zainspirowało cię do tego aby nie zapomnieć o angielskim przez wakacje. Na listę można dodawać jeszcze więcej innych pomysłów. Jeśli masz jakiś ciekawy którym chcesz podzielić się z innymi opisz go proszę w komentarzu. Jestem bardzo ciekawa co masz mi do powiedzenia!