logo

Coraz bardziej popularna staje się taka forma dbania o rozwój językowy. Zajęcia przez Skype mają wiele plusów i cieszą się coraz większą popularnością. Pracuję w ten sposób już od 2013 roku i nie zamieniłabym tej pracy na wersję stacjonarną. Często na konsultacjach językowych podpowiadam to, co można zrobić, aby lepiej przygotować się do spotkań językowych. A teraz mogę te rzeczy przekazać Tobie.


1. Przygotuj i sprawdź swój sprzęt

Co jest Ci potrzebne? Komputer lub laptop do tego słuchawki z mikrofonem. W zasadzie to tyle. Jak sprawdzić, czy wszystko jest dobrze podłączone? Oto moje sugestie:
- sprawdź poprawne podłączenie mikrofonu i słuchawek z panel komputera,
- w opcjach Skype sprawdź, jakie masz ustawienia dźwięku i czy opcja „automatycznie dostosuj ustawienia mikrofonu” jest wyłączona,
- sprawdź, jakie masz ustawienia czułości mikrofonu.

 

2. Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu

Dopytaj dokładnie, ile trwają takie zajęcia. Być może masz różne możliwości do wyboru, 45 minut, 50 minut a może 60 minut? Jaki czas z nich jest przeznaczony na angielski, a jaki na coś zupełnie innego np. kwestie techniczne? Rozmowę w języku polskim? Do tego ważne jest, żebyś miała odpowiednią ilość czasu. Lepiej założyć sobie 15 minut więcej niż o 20 mniej. Trudno jest przeprowadzić takie zajęcia przez Skype, jeśli ma się na nie tylko 15 minut.

 

3. Przetestuj połączenie internetowe

Najlepiej żebyś zrobiła to przed ustalonym terminem rozmowy. Jeśli zaczniesz szukać ustawień Skype odpowiednich w czasie zajęć, to już tracisz te cenne minuty. A lepiej przeznaczyć je na angielski, a nie za denerwowanie się, że coś się złego dzieje, prawda? Polecam przetestowanie łącza Twojego. Im niższe PING-i. Tym lepiej. Im wyższe inne wskaźniki, tym lepiej. Do połączenia polecam SpeedTestNet by Oolka. Znajdziesz go tutaj. Kliknij „start” i poczekaj na to jakie są wyniki.


4. Test na Skype
 
Ważne jest żebyś przetestowała, czy na teście na Skype wszystko dobrze działa. To ikona TestSoundService/Echo. Klikasz na nią i postępujesz zgodnie z instrukcjami, a będziesz mogła się przekonać się czy masz ustawione dobrze kwestie związane z nagrywaniem i odsłuchaniem nagrań.
To naprawdę małą rzecz, ale jest bardzo ważna. Polecam sprawdzić to za każdym razem, gdy masz ochotę z kimś porozmawiać na Skype.

 

I to już tyle. Przedstawiałam Ci 4 krótkie, konkretne kroki dzięki którym dobrze przygotujesz się do zajęć online prowadzonych przez Skype. Mam nadzieję, że taka forma nauki przypadnie Ci do gustu i po przetestowaniu jej zostaniesz z nią na dłużej.

Zaproszenie