logo

Jeśli masz mało czasu to i artykuł o tym, jak się uczyć powinien być zwięzły i krótki. Przygotowałam kilka wskazówek, które pomogą Ci zabrać się za angielski, nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu. Wykorzystuj różne okazje- to motto tego wpisu. Przejdę więc od razu do rzeczy.

1. Wykorzystuj różne okazje

Jeśli możesz uczyć się, gdy nie otacza Cię sama cisza i spokój możesz wykorzystać chwile gdy jesteś w pociągu, autobusie, tramwaju i wiesz, że taka podróż trochę potrwa. Możesz wtedy wykorzystać fiszki papierowe, książkę do czytania, audiobook lub aplikację na telefon z angielskim. Prawda, że proste?

 

2. Myśl po angielsku

Przez Twoją głowę przelatują miliony myśli – dlaczego by nie mógłby być to myśli po angielsku? Jeśli stojąc w korku zastanawiasz się 'Co mogę zrobić na obiad?' pomyśl raczej 'What can I do for a dinner?'

Poniżej kilka sytuacji, w których możesz myśleć po angielsku:
- robiąc zakupy spożywcze,
- kupując ubrania,
- idąc ulicą,
- idąc do apteki,
- kupując paliwo na stacji benzynowej itp.

Zobacz, że dodatkowo po każdej z takich wizyt możesz zrewidować zasób słownictwa związanego z danym tematem.

 

3. Korzystaj ze stylów, preferencji uczenia się. Pisałam o tym więcej tutaj

Jeśli jesteś wzrokowcem- czytaj, podkreślaj, drukuj na kolorowo, rób notatki, diagramy,
Jeśli jesteś słuchowcem – audiobooki, podcasty, audycje radiowe są dla Ciebie,
Jeśli jesteś kinestetykiem – ruszaj się podczas nauki języka, możesz chodzić po pokoju, wymyślać układy, schematy kroków i w ten sposób łatwiej Ci się będzie skupić.

 

Jak uczyć się angielskiego1

 

4. Przyjmij zasadę w Internecie, że najpierw 5 minut angielskiego, a potem social media, czyli FB, YouTube i inne


Jeśli zaczniesz od chwili z angielskim, to niejako w nagrodę możesz zerknąć na social media. Tylko- jeśli nie masz zbyt wiele czasu- czy przesiadywanie na Facebooku jest Ci naprawdę potrzebne? Chcę Ci przekazać myśl taką, żebyś nie czuła, że zmarnowałaś czas będąc online. Jeśli zaczniesz od angielskiego, to z pewnością zacznie się kreatywnie językowo – a to przecież Twój cel.

 

5. Pisz sms-y po angielsku, rozmawiaj przez telefon po angielsku.


Ustal z jedną znajomą, że przez dwa dni w tygodniu będziecie komunikować się w języku angielskim. Może to być cały dzień lub tylko jakaś jego część. Polecam korzystanie ze słownika z telefonu lub tez słownika internetowego. Zdecydowanie odradzam korzystanie z translatora Google, ponieważ nie pokaże Ci kontekstu fraz.

 

I jak? Krótki i zwięzły tekst idealny dla kobiet, które mają mniej czasu, a chcą go wykorzystać na szlifowanie angielskiego. Teraz najważniejsze – wybierz jedną rzecz z tych opisanych i … zastosuj! Powodzenia!