logo

Gdy zaczynałam studia, fiszki jako karteczki do nauki słówek w języku angielskim nie były popularne. W zasadzie, gdyby nie studia to nie dowiedziałabym się o nich. Na studiach były pewien przedmiot. Nazywał się intensywne czytanie. Co w praktyce oznaczało, podczas bloku 1,5 h, przeczytanie jak największej ilości teksów, odpowiadanie na pytania a poza zajęciami przygotowywanie się ze słówek. Chciałam dobrze je opanować i nie tylko zdać pisemnie, ale także sprawić, żeby zostały w mojej głowie na dłużej. Z pomocą przyszły mi fiszki. Proponuję Ci tę formę na kilka sposobów.

 

Co wybrać? Masz do wyboru kilka opcji

1. Własne fiszki

Ręcznie robione
To właśnie takie rodzaj fiszek, od których zaczęłam swoje prace. Wystarczy do tego zwykła kartka w kratę, linijka, ołówek i nożyczki. Zadecyduj tylko jakie wymiary powinna mieć Twoja idealna karteczka i co chcesz na niej zapisać. Moje fiszki miały 3 cm na 1,5 cm. Na jednej stronie pisałam słówko angielskie, a po drugiej definicję angielską. Potem przygotowane grupy głów oddzielałam gumkami recepturkami, a gotowe komplety wkładałam do plastikowego pudełka.

fiszki7

 

Przygotowane na komputerze
To o tyle łatwiejsze, że korzystasz z jednego szablonu i potem tylko wpisujesz potrzebne słówka. Dobrze, żebyś zwróciła uwagę na odpowiednie parametry drukowania tak, zgadzały się krawędzie oraz jakość wydruku. Słówka możesz wpisać sama lub wydrukować je razem w dokumencie. Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie i Twoich preferencji.

 

Uwagi
Zadanie jest czasochłonne, ale można idealnie dopasować słówka „pod siebie”.
Może się wydarzyć, że wydrukujesz partię słówek nie do końca tak, jak będziesz chciała, ale przy kolejnej próbnie na pewno Ci się uda.

 

2. Kupione puste fiszki

Do wyboru jest wiele pustych fiszek in blanko. Nie zastanawiasz się nad kształtem, czy wymiarem tylko od razu wpisujesz swoje słówka. Możesz mieć w zestawie instrukcję oraz etui na zapisane fiszki.

 

Uwagi
Jeśli chcesz gotowe karteczki wycięte - takie rozwiązanie Ci się spodoba.
Płacisz za coś, co możesz w miarę szybko wykonać sama.

fiszki8

 

3. Gotowe fiszki


Możesz pokusić się o zakup gotowych produktów. Najlepiej rozeznaj, co oferuje każdy z pakietów, jaka jest jego cena i czy ma jakieś opcje dodatkowe. Korzystałam z kilku zestawów fiszek (tylko do języka niemieckiego) i podobało mi się takie rozwiązanie.

Pośród różnych wydań możesz znaleźć też fiszki biznesowe z wyd. Edgard
Każdy pakiet ma: fiszki karteczki, zapis wszystkich słówek w formie jednej listy, pudełeczko do przechowywania słówek, kod do pobrania programu z pomocą którego możesz ćwiczyć słówka oraz przekładki do pudełeczka ze słówkami.

Muszę przyznać, że najbardziej spodobał mi się program do powtarzania fiszek na komputer. Z racji pracy online doceniam takie formy a fakt, że powtórki słówek są w formie też gier bardzo dobrze działa na zapamiętywanie.

 

fiszki2

 

Uwagi


Plus za program komputerowy do powtórki słówek i szatę graficzną.
Może okazać się, że niektóre słówka już znasz z zestawu (choć dostępne są fiszki biznesowe na dwóch poziomach, tak więc łatwiej jest je wybrać) Nie masz jednak całej listy fiszek na opakowaniu.

Niezależnie od formy, którą wybierzesz korzystanie z karteczek-fiszek jest bardzo pomocne.  Opcje fiszek online też są dobre, ale aby nie męczyć tak bardzo oczu dobrze jest mieć papierową wersję słówek. A czy zrobisz ją sama czy kupisz - wybór należy do Ciebie!

 

fiszki3