Czy masz tak czasem, że gdy jesteś czym bardzo zajęty, to czas upływa Ci zdecydowanie za szybko? Czy nie jest tak, że ciężko jest aby powiedzieć, gdzie podziały się te wszystkie minuty i godziny? Czas zdaje się płynąć aż za szybko a nie można zrobić nic, aby go zwolnić? To właśnie stan 'flow' czyli przepływu. Czemu jest przydatny i jak działa w nauczaniu języka angielskiego?

 

Jedną z definicji 'flow' możesz znaleźć z słowniku Cambridge Online
Skoro wiesz, że flow to przepływ to wiesz też, że jest ważny w całym życiu. Nie tylko przy nauce nowego języka. Dlaczego więc piszę o tym dziś w kontekście języka angielskiego?

Powód jest bardzo oczywisty dla mnie. Jeśli coś się robi z pasją i poświęca się temu bardzo wiele serca to naturalne jest, że czas płynie za szybko. Można wtedy wpaść w taki wir, można się zapomnieć w tym, co się robi. To jest właśnie bardzo dobry znać tego, że jesteś w stanie 'flow' i dobrze byłoby tam pozostać tak długo, jak tylko masz czas.

 

Jak wywołać 'flow' przy angielskim?

 

1. Film.

Znajdź sobie coś w języku co bardzo lubisz. Jeśli są to np. filmy i związane z nim słownictwo to przygotuj sobie plany dotyczące playlisty z kilkoma filami lub płytami do obejrzenia, a potem do zrobienia z nich np. map myśli /link/

2. Rozmawiaj z kimś po angielsku.
To bardzo łatwy sposób na stan przepływu, jeśli ufasz tej drugiej osobie i macie wspólne tematy. Uważam, że tematów wspólnych może być bardzo wiele. To bardziej kwestia tego, że obie strony powinny być tak samo rozmowne. Jeśli ten element nie jest wypełniony to niestety, może być trudno zatracić się w rozmowie.

3. Książka.
Czytaj ulubione lektury w języku obcym. Dla pomocy możesz kupić dwie wersje językowe lub zakupić książkę w stylu Gamebook /pisałam o niej tutaj/ lub książkę językową z danym poziomem np. A2 czy B1. Plusy są takie, że nie tylko patrzysz na wyrazym, ale gdy czytasz na głos to utrwalasz sobie wyrazy i jest to bardzo interesujący kontekst. Pod warunkiem, że znajdziesz dla siebie odpowiedni gatunek literacki. Do wyboru jest wiele: powieści, kryminały, horrory itp.

4. Gry.
Najlepiej sprawdzą się gry planszowe, ponieważ grasz w nie w czasie rzeczywistym i razem (opcja online nie jest za dobra) Łączysz wtedy rozrywkę, dobry humor oraz angielski bo gra toczy się w tym języku. Kto nie zna idealnego słowa ten sięga do słownika internetowego lub opisuje dane słowo albo szuka synonimu. Jest przy tym wiele radości. Można też grać w gry typu: kalambury, taboo, czy 5 sekund.

5. SMS-y
Z zasady piszesz o rzeczach bliskich. O tematach z życia codziennego. Dlaczego by nie wzmocnić tego przekazu pisząc po angielsku? Do tego gdy będziesz pisać z dobrze znaną Ci osobą to wzmocni to Waszą więź i poziom języka. Można pisać dosłownie o wszystkim. Z początku dobrze jest włączyć słownik angielski do pomocy a potem, w miarę upływu czasu, przejść do pisania literka po literce, aby ćwiczyć słownictwo.

 

Flow1 

 

Wady 'Flow'?

Nie z każdym będzie się dało ten stan wywołać. Czasem są osoby, co do których rozmowa nie toczy się płynnie. Czasem trzeba je 'ciągnąć za język' a wtedy rozmowa nie jest naturalna i 'flow' nie występuje. Zależy to też od wielu innych czynników takich jak: usposobienie rozmówcy, jego nastawienie do przedmiotu rozmowy, ładunek emocjonalny, który w nim jest, a nawet stopień wyspania.

Inną kwestią jest to, że można się tak zatracić w rozmowie, że czas upływa za szybko i można się gdzieś spóźnić czy coś przegapić. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie zegarek lub ustawić alarm, aby wiedzieć kiedy zakończyć rozmowę, jeśli jest to spotkanie w określonym bloku czasowym.

 

A co Ty myślisz o tym stanie 'flow'? Czy wiesz, co robić, aby go wywołać i wzmocnić? Co możesz podpowiedzieć innym?