Czy lubisz się uczyć? A może zamiast uczenia wolisz inne sformułowanie? Np. podróż z angielskim?  Czy masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na poprawienie pamięci?  Czy jesteś zwolenniczką uczenia się na pamięć czy raczej znajdywania ciekawych możliwości nauczenia się "z głową"?  Jestem ciekawa czy zdajesz sobie sprawę z tego jak dokładnie działa nasza pamięć jakie techniki pamięciowe mogą dobrze pomóc?  Jakie są strategie uczenia się? Jak można poprawić swoją koncentrację?  

 

Przez bardzo długi czas, gdy uczyłam się angielskiego, wkuwałam słowa po prostu na pamięć. Nie miałam pojęcia jak można zapamiętać słowa w obcym języku aby miały jakikolwiek sens.  Dla mnie to było raczej zakucie, zdanie na kartkówce i zapomnienie. Szczególnie większej części tego czego się nauczyłam.  Bardzo chciałam to zmienić, ale nie wiedziałam jak mogę to zrobić.  Dziś chciałam podzielić się z Tobą kilkoma sprawdzonymi sposobami na to jak można poprawić swoją pamięć za pomocą mnemotechnik. O jednej z nich pisałam już wcześniej w artykule dotyczącym map myśli.

 

Co jest ważne przy uczeniu się? (na potrzeby tego artykułu będę używać tradycyjnego zwrotu ‘uczenie się’ -choć dla mnie to ‘odkrywanie języka’ )

 

  • nastawienie
  • strategie uczenia się
  • sprytne zapamiętywanie
  • łączenie tego co już wiemy z czymś nowym
  • odtwarzanie wiedzy na wyrywki w różnym kontekście

 

Mity na temat pamięci


Mit 1 Tylko osoba młoda może zapamiętywać najlepiej

Jednym z bardziej popularnych nieprawdziwych stwierdzeń na temat pamięci jest mówienie, że pamięć osoby starszej jest o wiele gorsza niż osoby młodszej. To też wmawianie sobie, że problemy z pamięcią wynikają z wieku. Tak naprawdę jeśli poznamy funkcjonowanie naszego umysłu i naszej pamięci, biorąc pod uwagę ćwiczenie naszej pamięci w odpowiedni sposób, to nie będziemy nawet w starszym wieku mieć takiego problemu z pamięcią, ponieważ nasz umysł będzie ćwiczony.  Można to porównać do sportowca, który ćwiczy  swoje mięśnie i dzięki temu otrzymuje lepsze rezultaty.  Gdyby ich nie ćwiczył, jego sprawność zapewne pogarszałaby się z wiekiem. Z racji jednak tego, że ćwiczy dba o siebie, dba o swoje zdrowie, nastawienie, dietę  - jego mięśnie i ogólna kondycja są w dobrym stanie. To wszystko pozwala  na osiąganie dobrych wyników. Analogicznie dzieje się z naszą pamięcią.

 

Mit 2 Nastawienie nie ma znaczenia

Jeżeli nie wiesz jak funkcjonuje Twoja pamięć i na jakiej podstawie dokonuje się zapamiętywanie informacji jak możesz od siebie wymagać żeby zapamiętywać wszystko to co chcesz? Możesz potem powiedzieć, że jeżeli o czymś zapomniałaś, Twoje nastawienie jest negatywne i nie wykorzystujesz swojego potencjału.  Możesz tłumaczyć się, że nie zapamiętujesz danych informacji ze względu na to, że masz słabą pamięć. Jeżeli będziesz sobie powtarzała to zdanie bardzo często to w końcu naprawdę w to uwierzysz i nawet najlepszy trening nie pomoże tak jakby mógł.  Zapamiętaj proszę, że nastawienie do wszystkiego do życia, do nauki, jak również do zapamiętywania informacji jest podstawą.  Nie podcinaj  sobie skrzydeł.

 

style

 

Co najlepiej zapamiętujesz?

Przypomnij sobie: co najlepiej zapamiętywałaś gdy chodziłaś do szkoły?  Z jakiego przedmiotu wszystko przychodziło Ci automatycznie a z jakiego było trudniej?  Pierwsze zasadnicze pytanie to: dlaczego niektóre elementy, których się uczysz zapamiętujesz szybciej niż inne i co ma na to wpływ?

Odpowiedź jest bardzo prosta.  Najlepiej zapamiętujesz rzeczy, które są bliskie Twojemu sercu i które możesz połączyć z tym co już wiesz. Z jakimiś kawałkiem wiedzy, który znasz i z jakim doświadczeniem. Jeżeli możesz czegoś doświadczyć, nie tylko metaforycznie, ale także dotykowo to wtedy szansa na to, że zapamiętasz daną czynność wzrasta bardzo. Podam Ci teraz krótki przykład. Jeśli weźmiesz pod uwagę jazdę na rowerze to możesz przeczytać wiele książek teoretycznych. Możnesz spróbować jeździć na symulatorze w komputerze, ale jeżeli tak naprawdę jeśli nie wsiądziesz na rower, nie przyjedziesz kawałka i nie wywrócisz kilka razy to trudno będzie mówić o tym, że nauczyłaś się jazdy na rowerze. Dokładnie tak samo jest z uczeniem się angielskiego.

Jeśli wiesz, że uczysz się tego do czego jesteś zmuszona,  tego co Ci się nie podoba - to nie dziw się, że nie będzie to szło dobrze i szybko o tym zapomnisz. Dobrze zapamiętuje się to, co jest bliskie.

 

Typy uczenia się

Warto wiedzieć jakim typem osoby się jest. Czy jest się wzrokowcem, słuchowcem, kinestetykiem? A może jest to coś mieszanego? Jeśli poznasz jaki jest twój dominujący kanał sensoryczny do nauki to będziesz mógła rozwijać się idealnie i wtedy łatwiej Ci będzie zagłębiać się w język.

test: Tutaj z wyd. Pearson lub tutaj

Jeśli jesteś wzrokowcem to dla Ciebie są stworzone materiały wizualne, kolorowe markery, małe karteczki kolorowe, karty, na których możesz myśleć, coś zapisać, podkreślić.

Jeśli jesteś słuchowcem bardzo ważne jest to, co ktoś mówi. Dlatego przy nauce mów na głos. Słuchaj podcastów po angielsku, materiałów treningowych. Zaopatrz się w audiobooki i słuchaj ich kiedy masz możliwość np. podczas biegania, czy bezpiecznej jazy autem zamiast radia.

Jeśli lubisz ruch dla Ciebie jest chodzenie podczas powtarzania materiału. Ruszanie jedną częścią ręki czy nogi, choć kogoś innego może to irytować, to Ty wiesz, że jest to najlepszy sposób na zapamiętanie.

 

A co jeśli nie jesteś tylko jednym typem?

Korzystaj ze wszystkich dobrodziejstw opcji które opisałam i znajdź dla siebie idealną metodę.

Jakim jesteś typen naukowca? Jakie wskazówki podobały Ci się najbardziej?