Kiedyś chciałam mieć takie zeszyty i robiłam je sama. Rysowałam marginesy i na nich zapisywałam najważniejsze słowa i frazy. Często też malowałam obrazki sama. Czasem wklejałam jakieś zdjęcia z gazet. Chciałam, żeby taki zeszyt nie był jak słownik, ale nie był też nudny. Teraz też można tak zrobić. Wystarczy trochę materiałów i cierpliwości. Inną opcją jest kupienie zeszytu-słownika angielskiego.  I o dwóch takich opcjach chciałabym dziś opowiedzieć.

 

Dostałam niedawno przesyłkę, której byłam bardzo ciekawa. W środku były książki a między nimi  zapakowane dwa zeszyty. Żółty, angielski, 32 kartkowy – angielski dla dzieci i niebieski, 60 kartek, dla uczniów starszych. Szybko zabrałam się za przejrzenie materiałów, ponieważ jestem bardzo zainteresowana takimi niecodziennymi możliwościami. Dostępne kolory tych zeszytów to jeszcze: żółty, zielony, niebieski, różowy.

Wydawnictwo ma w swojej ofercie różne zeszyty z językami inne niż angielski. Z racji mojego zamiłowania do angielskiego wybrałam właśnie te dwa produkty. Możliwe są jeszcze inne języki takie jak niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański.

 

Czy warto kupić taki wynalazek i komu może się przydać?

Angielski dla dzieci– żółta okładka

Zeszyt ma usztywnione okładki, a na jego wewnętrznych częściach znajduje się spis treści i 22 tematy, które dobrze sprawdzą się  przy dzieciach młodszych, ale takich, które już czytają. Tematy to m.in. dom, rodzina, ciało, zoo, pory roku, zakupy, liczby, kolory, miesiące, kształty, dni tygodnia. Moim zdaniem od 1 klasy dzieci mogą oglądać obrazki i kolorować zgodnie z poleceniami rodzica czy nauczyciela a od 2 klasy spokojnie też czytać. Na górze każdego ze stron mamy podana kategorię danych wyrazów i 6 obrazków z podpisami kolejno: angielski i nieco mniejszą czcionką polskie. Zeszyt jest numerowany, co ułatwia nawigację, a kratki są koloru niebieskiego więc dla dziecka jest łatwiej wizualnie jest zapisywać pewne rzeczy niż na czarnym tle.
Na okładce jest 12 małych obrazków kolorowych z podpisem po angielsku. Niestety, na żółtym tle tak dobrze tego nie widać. Można jednak wybrać inny kolor okładki.

 

Zeszyt Słownik 60 kartek


Kolor okładki, który mam to niebieski. A na niej jest zarys Wielkiej Brytanii w kolorze flagi Anglii. Tutaj już okładka jest bardziej czytelna i jest bardzo dobrze widoczna.
Tematy poruszone w zeszycie to słownik polsko-angielski, słownik angielsko-polski, phrasal verbs, irregular verbs. Zeszyt jest numerowany i wzór kratki jest niebieski też. Na okładce z drugiej strony jest jeszcze zestawienie wszystkich czasów w języku angielskim w formie tabelki.

Muszę przyznać, że szkoda, że gdy byłam w szkole i uczyłam się języka nie wiedziałam, że takie zeszyty w ogóle istnieją. Jestem przekonana, że mogą być bardzo pomocne przy odkrywaniu tajników języka w ciekawy sposób. A nawet, gdy na zajęciach uczniowie już są myślami gdzie indziej mogą też patrzeć na marginesy.

Gatis2

 

Jak można użyć tych zeszytów na zajęciach?

 

Dzieci młodsze:

- kolorowanie obrazków na marginesach według polecenia nauczyciela,
- dzieci grają w statki angielski na marginesach. Każde z nich wybiera inną stronę z jednej kategorii i zgadują nazwy kolegi/koleżanki. Kto pierwszy zgadnie 6 wygrywa!
- dzieci otwierają zeszyty na stronach, które już znają i losowo wybierają obrazek a potem zakrywają nazwę i starają się zgadnąć słowo.


Młodzież:

- Słownik jest bardzo dobry do pracy własnej- słówka można użyć jako listy słówek do nauki albo dorysować do nich obrazki (szczególnie do tych, które trudno jest zapamiętać),
- gdy dane słówka są już znane, można je podkreślić na różne kolory,
- można wylosować 2 lub 3 strony i z podanych wybranych 20 słówek napisać historyjkę,
- można posiłkować się jeszcze czasownikami nieregularnymi i dobrać kilka wylosowanych z listy na marginesie, aby historyjka była jeszcze ciekawsza,
- na podstawie danej strony i dzięki słówkom na marginesie można ułożyć ciekawe speech'e.

 

Gatis3

 

Plusy i moje uwagi

 

Plusy:

-ciekawe podejście to nauki słówek i inny, analogowy sposób,
- miłe urozmaicenie zeszytów szkolnych,
- daje nauczycielom i uczniowi inne możliwości na rozgrzewki językowe oraz na historyjki pisane czy mówione,
- obrazki w zeszycie dla dzieci są bardzo czytelne i ułatwiają zapamiętanie,
-cena ze zeszyty od ok. 2 zł za ten dla dzieci do ok 4zł za ten większy.

 

Uwagi:

-W słowniku dla dzieci w wersji żółtej nie widać za bardzo wyrazów na okładce, ale w innych kolorach już jest to widoczne,
- w zeszycie dla młodzieży rozdzieliłabym jakoś kategorie wyrazów na poszczególne litery za pomocą podkreślenia (jest widoczny odstęp, ale z racji tego, że jestem wzrokowcem chciałabym większe rozróżnienie)
- ceny mogą się różnić, ja swoje zamówienie miałam z ksiągarni interetowej.

 

Słowem: Jeśli chcecie i macie możliwości zróbcie taki zeszyt samemu. Dla całej klasy nie wyobrażam sobie jednak takiego wycinania a przygotowanie kser to nie to samo. A przy zakupie i wyborze odpowiedniej okładki zajęcia mogą być jeszcze ciekawsze.