Ciekawa jestem ile z Was używa programów graficznych lub do obrabiania/ edytowania zdjęć/ rysunków przy przygotowywaniu się do zajęć? Wydaje mi się, że wiele w Was zna narzędzia o którym zaraz powiem nieco więcej.

 

Życie nauczyciela/ lektora jest pełne kreatywności. A jeśli jeszcze uczy się dzieci czy większe grupy to dobrze jest mieć grafiki, obrazki, plakaty. Większość z nich można kupić stacjonarnie czy przez Internet, ale nie zawsze przesyłka dojdzie na czas. Nie zawsze tez w całym numerze magazynu mamy materiały 'szyte na miarę'.

 

Jeśli potrzebujemy czegoś 'na szybko' i  mamy dostęp do kolorowej drukarki to sprawę ułatwią nam programy graficzne. Oto moje subiektywne dwa przykłady.

Zaczynamy!

 

1. Numer jeden to PicMonkey. 

 

 

Używam go często bo jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Można tworzyć zdjęcia, kolaże, własne projekty. Istniej tez wiele opcji do edytowania zdjęć. Od podstawowych funkcji do stempli, strzałek, obrazków. Wszystko można potem zapisać na dysku (czy innym nośniku) i wykorzystać z radością! 

 

Istnieje też opcja Premium. Do wyboru więcej efektów i obrazków. Jest co prawda płatna, ale przez 30 dni można ją testować jako free trial.

 

2. Numer dwa to BeFunky.

 

 

Podobnie jak w poprzednim przypadku możemy tworzyć ciekawe kolaże ze zdjęć. Możemy używać szablonów gotowych w opcji free. Wydaje mi się, że narzędzie to oferuje nieco więcej opcji w wersji bezpłatnej. Co więcej możemy dodawać wiele kolorowych rodzajów tła do zdjęć albo nawet układać je jako puzzle. Program oferuje więcej opcji: można tu projektować, robić kolaże, edytować zdjęcia.  Polecam szczególnie zobaczenie opcji kartek! Wielki wybór!

 

W opcji Plus mamy większe możliwości dodawania obrazków czy układów naszych kolaży jednak do zajęć wydaje mi się, że nie jest to tak bardzo konieczne. Jeśli chcemy tworzyć większe plakaty to też tutaj.

 

A jak Wy oceniacie takie programy? Macie swoje ulubione z tych? Czy tez coś zupełnie innego chodzi Wam po głowie?