Nadeszła pora na drugą część wywiadu z Moniką-Mambiatką. Porozmawiamy nieco o anegdotach związanych z pracą w szkole, o tym co można robić w czasie wolnym od zajęć. I co radzi  Monika osobom, które chcą uczyć języka angielskiego. Serdecznie zapraszam!

 

 

Ewa: W poprzedniej części rozmowy dowiedzieliśmy się skąd pomysł na prowadzenie bloga i nazwe oraz czym się inspirujesz przy swojej pracy. Dziś kolejne ciekawe pytania. Czy możesz opowiedzieć Czytelnikom jakąś ciekawą historyjkę, anegdotę związana z Twoją pracą? Dlaczego była tak ciekawa? (być może zaskoczyli Cię czymś Twoi uczniowie albo zrobiliście razem coś zupełnie niesamowitego:) )

Monika: Jak dotąd, jedna z najzabawniejszych sytuacji miała miejsce w trakcie praktyk nauczycielskich w gimnazjum. Nie pamiętam dokładnie jaka była tematyka lekcji, ale nagle jeden uczeń zapytał mnie jak jest po angielsku 'brzeg' i 'koło'. Szczerze mówiąc byłam trochę zdziwiona ponieważ słówka te absolutnie nie były nam wtedy potrzebne. Okazało się, że uczeń chciał przetłumaczyć miejscowość Kołobrzeg. Chyba nigdy nie zapomnę tej sytuacji.
Największym zaskoczeniem była dla mnie dziewczynka z pierwszej klasy, która chodziła do mnie na zajęcia dodatkowe w szkole. Dosłownie przed każdą lekcją narzekała, czasami też płakała, mówiąc że nie lubi angielskiego i że nie chce iść na lekcje. Zawsze jednak udawało mi się ją jakoś przekonać. Podczas ostatniej lekcji dziewczynka się rozpłakała i powiedziała, że nie chce aby angielski się kończył i zapytała o mój numer telefonu. Po tym cała grupa męczyła mnie o mój numer bo chcieli dzwonić w wakacje żeby nie tęsknić :)

 

Ewa: Co Twoim zdaniem można ulepszyć w tradycyjnym modelu szkolnym? Co by to było i dlaczego? Jak za zmiana/zmiany wpłyną na uczniów? Co myślisz o roli podręczników w szkole?

Monika: Uważam, że podręcznik jak najbardziej jest potrzeby, dla mnie jest to baza i pomoc. Miałam grupy, które nie miały podręcznika i muszę przyznać, że mimo iż bardzo dużo materiałów szykuję sama to czasami było ciężko. Oczywiście sytuacje kiedy korzystamy jedynie z podręcznika nie powinny się zdarzać a uczniowie nie powinni siedzieć przez całą lekcję z nosem tylko w podręczniku lub w ćwiczeniach. Moim zdaniem nauczyciel powinien urozmaicać lekcję jak tylko jest to możliwe, pozwolić uczniom poruszać się, przygotować jakiś ciekawy projekt, po prostu zrobić wszystko aby materiał, który przerabiamy był przede wszystkim zrozumiały i zapamiętany na dłużej. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że nie każdy nauczyciel ma czas aby na każdą lekcję przygotowywać swoje dodatkowe materiały ale obecnie w Internecie mamy dostęp do tak wielu różnych pomysłów, że nie powinno być to problemem. Podstawa programowa nie jest żadną przeszkodą - ja realizuję podstawę, korzystam z podręcznika a mimo to na każdej lekcji jest jakieś urozmaicenie. Wydaje mi się, że wystarczą tutaj chęci nauczycieli a podejście uczniów również się zmieni. Zarówno ja, jak i ty Ewo, czy każda inna osoba wie doskonale, że bardzo dużo zależy od podejścia nauczyciela. Jeśli jest jakiś przedmiot, którego nie lubimy ale nauczyciel podchodzi do swojej pracy z pasją i organizuje zajęcia w sposób interesujący to jesteśmy w stanie wynieść bardzo dużo z takiej lekcji i ostatecznie nawet polubić dany przedmiot.

 

SUMMER ICE CREAM MEMORY GAME 2

 

Ewa: A tak nieco wybiegając w przyszłość. Jak widzisz swoją pracę za kilka lat? Co byś chciała robić? Gdzie być? Jak uczyć? Czym obecna Mambiatka różniłaby się od tej z przyszłości?

Monika: Moim największym marzeniem zawodowym jest własne przedszkole językowe lub swego rodzaju językowy klub dziecięcy, gdzie rodzice przyprowadzaliby dzieci aby mogły one wspaniale spędzić czas i jednocześnie pouczyć się angielskiego. Byłoby to miejsce gdzie kontakt z dziećmi byłby przez cały czas jedynie w języku angielskim. Nie planuję wyjazdu za granicę, chociaż rozważałam taką opcje. Studiując daleko od domu uświadomiłam sobie, że jestem zbyt związana z rodziną aby wyjechać gdzieś dalej.Mam nadzieję, że za kilka lat blog nadal będzie istniał i uda mi się zachęcić coraz więcej rodziców do pracy z dziećmi w domu, do nauki języka przez zabawę.

 

Ewa: Czy możesz opowiedzieć nieco jaka jest Mambiatka poza szkołą? Jaka jest Twoja pasja (poza angielskim oczywiście) ? Czym się interesujesz? Co robisz w wolnych chwilach?Czy jest jakieś hobby, którego chciałabyś spróbować?

Monika: Mimo, że przygotowania do lekcji zajmują mi sporo czasu to zawsze znajduję chwilę na moje pasje. Uwielbiam czytać książki, szczególnie kryminały. Kocham muzykę a od czasów gimnazjum gram na skrzypcach. Skrzypce to moja największa pasja, mimo że ostatnimi czasy gram coraz mniej. Miałam zaszczyt uczyć się od pana Wojciecha Czemplika, który przez wiele lat był skrzypkiem w zespole Stare Dobre Małżeństwo a obecnie jest członkiem zespołu U Studni. Jeżdżę też na koncerty i jak do tej pory mam dwa faworyty: koncert zespołu Rammstein w Łodzi, który zrobił na mnie ogromne wrażenie oraz koncert zespołu Iron Maiden, na który poszłam z moim kochanym tatą. Lubię również kino, szczególnie niszowe. W miarę możliwości porywam się na niekonwencjonalne spędzanie czasu, na przykład lot motolotnią oraz paralotnią. Lot paralotnią to niesamowite przeżycie - polecam każdemu! W najbliższej przyszłości chciałabym skoczyć ze spadochronem z samolotu oraz nauczyć się nurkować.

 

summer beach flashcards bingo

 

Ewa: Jako podsumowanie, na sam koniec jeszcze jedna ważna kwestia.  Jakie porady możesz dać komuś kto chce nauczać języka angielskiego? Co mogłabyś doradzić z Twojego doświadczenia?

Monika: Przede wszystkim nie poddawać się. Praca z dziećmi jest bardzo wymagają ale jednocześnie bardzo wdzięczna. Nie raz już opuszczały mnie siły i chciałam się poddać, dać sobie spokój z przygotowywaniem tych wszystkich materiałów. Zaciskałam jednak zęby i robiłam swoje, mimo że ciężko było pogodzić studia dzienne, pisanie pracy magisterskiej i pracy w szkole. Reakcja dzieci jest bezcenna i warta tych poświęceń. Nie wyobrażam sobie życia bez mojej pracy :)

Ewa: Dziękuję bardzo za całą rozmowę! Jestem pewna, że swoimi słowami zainspirowałaś innych lektorów i nauczycieli, którzy poszukiwali takiej inspiracji do pracy. Liczę, że od nowego roku szkolnego dalej będziemy mogli obserwować Twoje pomysły i czerpać z nich inspiracje!

 

Jeśli jeszcze nie znacie Mambiatki lub znacie a jesteście ciekawi co nowego zamieściła na swoim blogu to zapraszam na niego tutaj  http://www.mambiatka.com/ Monikę można znaleźć też na  Facebooku https://www.facebook.com/Mambiatka-630221227121101/

Jeśli spodobał Ci się ten wywiad i zainspirował to daj o nim znać innym, który tak samo jak Monika pasjonują się angielskim. Zachęcam Cię tez żeby znać w komentarzu pod wywiadem lub na moim profilu na Facebooku o swoich spostrzeżeniach i pytaniach. Na Facebooku Szuflady Językowej możesz  sprawdzać na bieżąco informacje dotyczące zaplanowanych postów oraz obserwować niebawem pojawiające się inspiracje!

NAGŁÓWEK2

/wszystkie grafiki pochodza ze strony Moniki mambiatka.com/