logo

 

Jeśli zadajesz sobie pytanie dlaczego uczysz się, uczysz i uczysz a tak naprawdę nie czujesz, że robisz jakieś postępy to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Pokażę Ci co jest ważne i na jakie pytania dobrze jest sobie odpowiedzieć przy tego typu rozterkach. To tylko kilka elementów, ale z całą pewnością będą  początkiem do dalszych poszukiwań. Celem jest odnalezienie idealnej drogi do angielskiego. Zaczynamy!


Co czujesz?

Na samym początku zanim jeszcze zaczniemy rozmawiać o tym co możesz zrobić aby uczyć się łatwiej ważne jest żebyś odpowiedziała/ lub odpowiedział sobie na pytania związane z tym jak się czujesz ze swoją nauką języka angielskiego?  Jak możesz określić swoje uczucia wewnętrzne i jakie pierwsze przymiotniki przychodzą ci do głowy jeśli myślisz o tym że masz się uczyć?  Czy jest to raczej coś pozytywnego czy neutralnego?  A może złego lub coś co wywołuje w tobie zdenerwowanie?  Wszystkie te elementy- czyli to, co się w Tobie dzieje, to co czujesz - ma wpływ na to jak się uczysz. Nie chodzi tutaj o ilość czasu jaką przeznaczasz na naukę, ale o jej jakość. Stąd porada numer 1: aby uczyć się efektywnie powinieneś dobrze się czuć wewnętrznie.

 

Co cię rozprasza?

Załóżmy, że masz przeznaczone trochę czasu na angielski. Do tego  wszystkie materiały przygotowane. Nastawienie optymistyczne i... dalej coś jest nie w porządku.  Myślami błądzisz gdzieś i odpływasz. Nie potrafisz skupić się na tym co masz przed sobą. Twoje myśli są związane z tym będziesz robiła jutro, co jeszcze trzeba załatwić albo po prostu oddajesz się marzeniom. Choć domyślam się, że to jest trudne, ale skoncentruj się. Odsuń od siebie wszystko co będzie Cię rozpraszać: wyłącz telefon, nie przeglądaj stron internetowych- skup się na tym co sobie założyłaś/założyłeś. Cel: czas na poznawanie tajemnic języka.

 

motywacja2

 

Jakie są twoje cele?

Czy na pewno dobrze wiesz i dobrze zastanowiłeś/zastanowiłaś się jakie są Twoje cele związane z językiem angielskim?  Co dokładnie chcesz osiągnąć i gdzie chcesz być za jakiś czas?  Co sprawi, że nauka będzie dla Ciebie przyjemnością a nie tylko obowiązkiem?  Proponuję żebyś odpowiedziała lub odpowiedział sobie na te pytania bardzo dokładnie.  Jeśli wiesz jakie są Twoje cele to łatwiej będzie Ci je zmierzyć. A potem cele główne można rozbić na cele szczegółowe. Na przykład: jeśli marzy Ci się płynna rozmowa w języku angielskim na wakacjach to cele pomniejsze, które mogą Ci pomóc aby to osiągnąć to: odrywanie scenek związanych z sytuacjami na wakacjach, poznanie słownictwa zw. z tematem wakacji, ćwiczenie przed lustrem wybranych fraz i swoich reakcji językowych, ćwiczenie z partnerem językowym.

 

 

Kilka porad:

Pozostaje jeszcze element porządku. Pisałam o nim TUTAJ.
Kilka elementów związanych z tym jak się nie uczyć: Tutaj
A może masz ochotę na nieco muzyki w inny sposób: Tutaj Antyteskty, Lyricstraining

 

Mam nadzieję, że po odpowiedzeniu na te pytania będzie Ci o wiele łatwiej w uczeniu się z jakościa i dla siebie. Pamiętaj! Jeśli szczerze zastosujesz się do tych porad z całą pewnością będzie Ci łatwiej.

Jeśli masz jeszcze jakiś inny pomysł o czym należy pamiętać przy samodzielnym uczeniu się daj znać o tym w komentarzu pod tekstem!