Czy wasi uczniowie lubią gry? Co za pytanie prawie wszyscy lubią gry! Do tego jeśli jeszcze można pograć na zajęciach to nauka zamienia się w zabawę. I tak powinno zostać. Gry planszowe dają bardzo dużo różnych możliwości. To przede wszystkim nauka w przyjemnym kontekście i nieświadoma. Gry planszowe można robić samemu. W Sieci dostępne są gry do pobrania i wydrukowania. Pozostaje jeszcze opcja kupienia jakiejś gry planszowej. Dziś opowiem wam o jednej takiej grze, która nazywa się “Pop to the Shops.”
Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię gry planszowe. Jeśli jeszcze są osoby z którymi można pograć to niewiele może mnie powstrzymać. Pamiętam, że moi uczniowie też bardzo lubili grać w gry. Był to element zaskoczenia i czegoś innego niż tylko podręcznik i nudne ćwiczenia. Do takiej gry można przygotować wiele różnych elementów i zaaranżować je na wiele sposobów. Co można zrobić z grą “Pop to the Shop”? Kilka propozycji poniżej.
Co to jest za gra?
Gra to typowa planszówka w której udajemy się na zakupy. Naszym zadaniem jest zebrać odpowiednie produkty z danej kategorii. Do wyboru mamy 4 rodzaje sklepów. Możemy kupić coś w ciastkarni-piekarni, w sklepie z warzywami, kiosku, w supermarkecie. Gra przeznaczona jest dla 4 graczy. Każdy z nich zbiera określone składniki. Do każdego produktu napisana jest cena, ponieważ trzeba je kupić. Do tego w zestawie są też małe kartoniki z obrazkami każdego produktu oraz monety, aby za nie zapłacić. Wygrywa ten, kto zbierze wszystkie potrzebne składniki z każdego sklepu. A co ciekawe plansza składa się z jakby puzzli, tj. czterech elementów żeby ją złożyć.
Jak można korzystać z gry na zajęciach?
- Opcji wykorzystanie tej gry w inny sposób jest bardzo wiele. Jeśli nie chcecie pokazywać dzieciom od razu samej gry możecie rozbić to na kilka mniejszych elementów.
- Pierwszy element może zawierać w sobie memory na podstawie kartoników z obrazkami danych produktów. Jest to bardzo prosty sposób gdy dzieci bardzo często znają już taką grę i z chęcią się w nią bawią.
- Kartoniki możemy użyć do wprowadzania słownictwa, które będzie użyte w grze. To już Wasza wyobraźnia pokaże jak można wprowadzać takie słownictwo.
- Samą planszę można użyć jako tablicę do wprowadzania słownictwa, ale najlepiej w małych grupach, ponieważ w większych rozmiar planszy może być za mały.
Gdzie ją dostać?
Gra kosztuje ok. 10 Funtów i można kupić ja przez Internet albo na Allegro. Swój egzemplarz dostałam z drugiej ręki, więc bardzo mnie to ucieszyło. Moja wersja ma zielone pudełko, ale wiem, że jest jeszcze niebieskie opakowanie. Możecie też poszukać w sklepach typu second-hand.
Co o niej myślę?
Gra bardzo podoba się młodszym dzieciom. A z racji tego, że można jej używać na kilka sposobów to jest warta swojej ceny. Można ją modyfikować i dodawać inne obrazki czy wymyślić swoje własne karty obrazkowe. Słowem - wiele jest możliwości. Kreatywni nauczyciele, tacy jak Wy, z pewnością znajdą jeszcze więcej ciekawych zastosowań.
Tutaj możecie odwiedzić stronę producenta
A tutaj jest angielska instrukcja do gry.
A co Wy myślicie o takiej planszówce? Mieliście okazję się z nią zapoznać bliżej?